By: Jakub H.

IC Karta

Added: 8.12.2024

Pro kohokoliv, kdo cestuje do Japonska, je IC karta nezbytnou součástí, stejně jako pro Japonce samotné. Co to vlastně je IC karta? Ve zkratce se jedná o jízdenkovou kartu, na kterou se dobíjejí peníze a která se používá v hromadné dopravě, podobně jako Lítačka v Praze. Na rozdíl od Lítačky je ale možné s ní platit i v automatech na pití, japonských večerkách, tzv. konbini, restauracích, arkádových centrech atd. Má rozsáhlé využití a ne nadarmo se jí také říká 電子マネー (denshi mané) – elektronické peníze.

Kromě plastové varianty, kterou lze získat pouze v Japonsku u automatu nebo v kanceláři japonských drah, je možné si ji vygenerovat i v telefonu. A to i v Česku.

Jakou vybrat?

Existuje velké množství IC karet, které se kromě designu liší i názvem. Nejznámější jsou dvě značky – Suica a Pasmo. Suicu, díky logu tučňáka, bude pravděpodobně znát více lidí. Kromě těchto dvou však v Japonsku existuje mnoho dalších. Na Hokkaidu je to Kitaca, na západ od Tokia Icoca a Toica, na Kjúšú Sugoca, a seznam pokračuje dále.

I když má každý region svou vlastní kartu, všechny jsou to IC karty, které platí po celém Japonsku. Tudíž, pokud máte Suicu, můžete s ní platit na Hokkaidu, Kjúšú a dalších místech, aniž byste se museli obávat, že nebude fungovat. Suica a Pasmo jsou IC karty, které se vydávají od tokijské metropolitní oblasti až po Aomori, což pokrývá téměř celý východ Japonska, s výjimkou Hokkaidu. Proto patří mezi nejrozšířenější.

Suica navíc nabízí speciální verzi určenou pro turisty, která se jmenuje Welcome Suica. Na rozdíl od té s tučňákem má na sobě nakreslené sakury a platí pouze 28 dní. Pokud však, stejně jako já, jezdíte nebo plánujete jezdit do Japonska pravidelně, tuto kartu nedoporučuji. Běžná IC karta totiž ztrácí platnost až po 10 letech, pokud na ní není provedena žádná transakce.

Jak si Koupit IC Kartu?

Pro získání fyzické karty je potřeba zajít na pobočku japonských drah (JR), kde je nejrychlejší ji koupit z automatu. Jazyk automatu je možné přepnout do angličtiny, což celý proces výrazně usnadňuje. Automaty nabízejí dvě verze karet – blank (nepersonalizovanou) nebo personalizovanou. Nákup blank karty je nejjednodušší. Stačí při nákupu vybrat částku, kterou chcete na kartu vložit (minimální částka je 1000 jenů, z čehož 500 tvoří záloha za kartu), a karta vám vypadne z automatu.

Nákup personalizované karty zabere trochu více času, protože automat bude vyžadovat zadání vašeho jména v latince (které bude vytištěno na kartu), data narození, pohlaví a volitelně také telefonního čísla. Telefonní číslo je užitečné pro případ, že kartu ztratíte – pokud by byla nalezena a vrácena na pobočku japonských drah, mohou vás kontaktovat telefonicky.

V době, kdy toto píšu (2. 12. 2024), není možné koupit blank kartu, ale pouze personalizovanou. V průběhu roku 2023 byl nedostatek čipů, což vedlo ke zrušení možnosti nákupu IC karet z automatů. Situace se zlepšila někdy v září 2024, kdy bylo opět možné IC karty kupovat z automatů, avšak pouze ve verzi personalizované.

Dobíjet kartu je možné také přes automaty. Buď v těch, ve kterých si IC kartu vytvoříte, nebo u speciálních nabíjecích stanic, které se nacházejí nejčastěji u východů z metra a vlakových stanic. Dokonce i v bankomatech 7-Eleven jsem viděl možnost dobít si IC kartu. Stačí jen vložit kartu do automatu, stisknout tlačítko "dobít", vybrat požadovanou částku a vložit peníze. Co je důležité mít na paměti, je, že na IC kartě můžete mít maximálně nabito 20 000 jenů (cca 3 200 Kč).

Další možností je si Suicu vygenerovat v telefonu. Zde mají výhodu uživatelé iPhonů, protože Suicu lze snadno přidat přímo do Apple Wallet. Stačí kliknout na možnost přidání karty, vybrat „jízdní karta“ a poté si zvolit, zda chcete Suicu, Pasmo nebo Icocu. Co však může způsobovat problém, je nabití karty. Mně se například stává, že systém nepřijme moji českou kartu, a proto používám Revolut, který s tím problém nemá. Zajímavé je, že když jsem v Japonsku, mohu kartu dobíjet i českou kartou.

Uživatelé Androidu mají bohužel smůlu, protože pouze telefony s Androidem určené pro japonský trh umožňují vygenerování IC karty.

Jak poznám, že můžu platit IC kartou?

Jak bylo zmíněno v úvodu, kromě hromadné dopravy je možné IC kartou platit i v automatech na pití, Konbini, atd. Stačí se jen podívat po nálepce symbolu s nápisem IC, nebo Suica. Tyto jsou nejrozšířenější.